Szukaj
  • Ola Samlik-Masełko

Przygoda ze Zwift.

Odcinek 2. Od czego zacząć?


Mam nadzieję, że artykuły: Jak zaczalam przygode ze Zwift oraz Przygoda ze Zwift - odc. 1. są Ci znane. Dzisiaj postaram przybliżyć Ci sprzęt elektroniczny, który potrzebujesz aby Twoja przygoda ze Zwift nabrała pełnego wymiaru. Tak, abyś mógł/mogła skupić sie tylko na pedałowaniu, a Watopia stała sie twoim drugim domem :)


Sprzęt elektroniczny na którym zainstalujesz aplikację to:

- laptop / PC

- Android Tablet bądź Apple TV

- smartfon


Najczęściej wybierana opcja jest instalacja Zwift na laptopie. Wielu z nas takowe posiada i ta droga wydaje sie być najprostsza. A jeśli twój laptop spełnia poniższe wymagania, nie powinno być problemu z zainstalowaniem i uruchomieniem programu. Sprawdź wymagania.

Zwift Requirements Rock Your Life

Źródło: support.zwift.com

Uruchamiając Zwift na laptopie/PC do pracy biurowej, musisz liczyc się z tym, że odtwarzany obraz nie będzie płynny (ok. 20kl/s) bądź postacie w grze nie będą w pełni renderowane.


Kolejnym urządzeniem obsługującym Zwift są tablety z systemem Android, które także często goszczą w naszych domach. Osobiście także polecić urządzenia firmy Samsung oraz Huawei. Pamiętaj o jednej zasadzie: jeśli w sklepie Google Play Store aplikacja Zwift nie jest dostępna to twoje urządzenie nie jest wspierane przez aplikacje.

Uprzedzając Wasze pytania:

- skoro mam Smart-TV bądź Adnroid-Box , to czy mogę na nim zainstalować Zwift?

- Nie. Zwift działa na niektórych urządzeniach z systemem Android, ale nie działa na smart-TV.


Odstępstwem od powyższego jest Apple-TV. Jeśli takie posiadacie, to macie z górki :)


Przydatne akcesoria

- smartwatch lub zegarki sportowe (ja polecam Ci mój zestaw: vivoactive 4s bądź Forerunner 245). Przy ich pomocy możesz monitorować swoje tętno i spalanie kalorii podczas treningu.

- antena (dongle) ANT+, służy do komunikacji między trenażerem i komputerem. Aby połączenie było stabilne, proponuję Ci wybrać przesył danych po ww. antenie, przy użyciu protokołu ANT+, które jest mniej podatne na zakłócenia niż Bluetooth (do zastosowania przy PC oraz tabletach, które posiadają wbudowane ANT+). A jeśli twój sprzęt nie obsługuje protokołu ANT+, pozostaje Ci sparowanie trenażera przy użyciu bluetooth.

- opaska bądź pulsometr Bluetooth / ANT+

Oto mój sprawdzony zestaw: Tacx Dongle ANT+ ; Garmin HR Strap bądź Vivoactive 4s (zdjęcia producentów)


Urządzenia dodatkowe

Przejdziemy do kolejnego etapu – a mianowicie - dodatkowego sprzętu, bez którego jazda na trenażerze będzie sprawiać Ci mniej frajdy.

Z mojego doświadczenia proponuję Ci przede wszystkim:

- telewizor (ja posiadam 42") - dzięki temu nie będziesz musiał wpatrywać się w niewielki ekran smartfona bądź tablet (które nota bene i tak możesz za pomocą kabla z telefonem połączyć)

- wiatrak (kwestia indywidualna, bo każdy ma inna regulację termiczna ciała. U mnie sprawdza się taki o średnicy 40cm, mocy 55W z pilotem)

A poniżej prezentuje Wam kilka gadżetów, które ułatwia wam przetrwanie w wirtualnym świecie i w walce o każdy watt :)

Wentylator (40cm/55W); bardzo drogi Wahoo Headwind oraz sprytny uchwyt Tacx do zamocowania na kierownice (zdjęcia producentów)


- stojaczek z boku na bidon, pilot do wiatraka (ja używam stojaka na nuty).

A o to mój zwiftowy kokpit


A teraz dobrze przemyśl, gdzie chciałabyś / chciałbyś to wszystko umieścić i zaczynaj swoja przygodę!


A jeśli nadal masz problemy bądź pytania, to chętnie służę Ci pomocą.

Nieocenionym źródłem pomocy jest polska społeczność Zwift na Facebook:

https://www.facebook.com/groups/zwift.polska

oraz np. Zwiftalizer:

https://blog.zwiftalizer.com/post/buyersguide-2019/


Ride On życzy Wam Ola!1 komentarz